produkcja opakowań przy pomocy próżni

Szkło i opakowania szklane, próżnia w produkcji.

Podciśnienie jest używane w procesie produkcji opakowań szklanych i szkła. Od podnoszenia do powlekania szkła płaskiego, najlepszym sposobem, aby operować tym wrażliwy materiałem jest próżnia.

 

Tradycyjnie, pompy próżniowe stosowane w hutach szkła to pompy z pierścieniem wodnym. Tego rodzaju pompy jednak zużywają duże ilości wody i wymagają kosztownego jej uzdatniania. Technologie pomp próżniowych, które bardziej efektywnie spełniają swoje zadanie w tego typu aplikacji to:
-chłodzone powietrzem pompy łopatkowe 
Tego typu pompy są szeroko stosowane w hutach szkła, w celu podnoszenia i manipulowania arkuszami szkła. 
- mokre pompy śrubowe chłodzone wodą 
Pompy te mogą mieć wysokie temperatury gazu na wlocie, co czyni je idealnym dla produkcji opakowań  oraz formowania szkła. Atlas Copco oferuje te pompy w różnych rozmiarach, tak więc zawsze znajdą Państwo pompę, która będzie pasować do danej aplikacji. Pompy te dostępne są również w wersjach chłodzonych powietrzem. 

 

Produkcja opakowań szklanych

Do produkcji butelek i słoików konieczne jest dostarczanie sprężonego powietrza i próżni. W hucie szkła, wsad pieca hutniczego jest ogrzewany do ponad 1000°C, w celu wytworzenia "kropli”, która jest kształtowana i formowana w pojemnik szklany. Gaz pochodzący z procesu  jest bardzo gorący, dlatego też pompy próżniowe, który go zasysają muszą pracować niezawodnie w takich warunkach. Próżniowe pompy śrubowe Atlas Copco znakomicie dają sobie radę w takiej aplikacji. Ich zaawansowany technicznie system chłodzenia  zapewnia optymalne rozpraszanie ciepła. 

Aby produkować znakomicie ukształtowane opakowania szklane potrzebne są zarówno wysokiej jakości sprężone powietrze jak i próżnia jakości. 

Produkcja puszek

Fabryki wyposażone w linie do produkcji puszek nie mogą się obyć bez próżni. Śrubowe pompy próżniowe mokre potrafią zaspokoić duże zapotrzebowanie na podciśnienie i pozwalają na scentralizowanie systemu próżniowego.  

Puszki aluminiowe nie są przyciągane przez pole magnetyczne i w związku z tym muszą być na liniach produkcyjnych utrzymywane, podnoszone i przemieszczane za pomocą podciśnienia. Przez cały ten proces, gdy puszka jest formowana, transportowana i malowana, próżnia jest wykorzystywana. Ponieważ linie te  mają wysokie przepustowości,  wymagane są  pompy próżniowe o dużej wydajności. Często, jest to wydajność poza zakresem wydajności pomp próżniowych łopatkowych. Śrubowe pompy próżniowe natomiast są w stanie w pełni sprostać takiej aplikacji.